Relaxia Mia - Masáže a Kozmetika

Balneo a zábaly

Balneoterapia v sebe zahŕňa liečebné procedúry, pri ktorých sa využívajú  prírodné liečivé prostriedky, ktoré sa podľa využitia delia predovšetkým na liečivé vody, peloidy (liečivé bahná), plyny a liečivú klímu. Liečivé účinky týchto prírodných zdrojov sa využívajú predovšetkým k zlepšovaniu celkového zdravotného stavu pacienta a balneoterapia slúži často ako prevencia pred ochorením. Budem sa venovať oblasti vonkajšieho využitia liečivého bahna ev. iných liečivých či príjemných zábalov a obkladov, za ktorými nemusíte až do kúpeľov :-) .  Vnútornú balneoterapiu si mimo kúpeľov môžete dopriať aj doma -  pitný režim a inhalácia.

Čo sú liečivé bahná  – peloidy?
Peloidy sú látky, ktoré vznikli v prírode geologickými procesmi  a ktoré sa k liečbe používajú v jemnozrnnom stave po zmiešaní s vodou vo forme kúpeľov, obkladov a zábalov.
Peloidy rozdeľujeme na dve hlavné skupiny:
1. Prírodné peloidy, ktoré sa používajú alebo v tom stave, ako sú v prírode, alebo sa pripravujú k použitiu bez podstatnej fyzikálnej alebo chemickej zmeny.
2. Umelé peloidy, ktoré sú nejakou metódou prípravy podstatne fyzikálne alebo chemicky zmenené
Podľa zloženia ich rozdeľujeme na:
a) Anorganické bahná, ktoré pozostávajú z anorganických látok veľmi jemného zrnenia, vody a len z veľmi málo organických látok.
b) Organické bahná – skladajú sa najmä z rias a iných zvyškov rastlín, ktoré sú zmiešané s malým zvyškom hliny a piesku.
c) Rašeliny a slatiny sa skladajú prevažne z humifikovaných organických látok a zvyškov rastlín spolu s rozličnými organickými látkami.
d) Liečivé zeminy vznikajú z hornín prirodzeným rozkladom, najmä zvetraním.
e) Umelé peloidy sa rozpisujú podľa zloženia a spôsobu výroby.
Len niektoré liečivé bahná sa používajú k liečeniu v tej forme ako sa vyskytujú v prírode, väčšia ich časť sa môže použiť až po špeciálnej príprave. V podstate ide o jemné rozomletie, zmiešanie s vodou a ohriatie na predpísanú teplotu. Prípravu si vyžaduje najmä slatina a rašelina. A len niektoré sa môžu používať v masážnych salónoch.

Znovuobjavená liečivá moc rašeliny
Rašelina je liečebný prostriedok preverený storočiami, ktorý cez všetky objavy a výskumy dnešnej doby stále nebol prekonaný. Rašelinové kúpele boli známe a využívané už v starom Grécku. V strednej Európe sa používajú viac ako 200 rokov, najmä pri liečbe chronických reumatických chorôb, artrózy, svalovej kontraktúry (skrátenie mäkkých tkanivových štruktúr, ktoré obmedzuje pohyblivosť v kĺboch), gynekologických ochorení, hojenie jaziev, atopických ekzémov, lupienky i akné. Intenzívne štúdium biochemických vlastností rašeliny začalo v druhej polovici predminulého storočia. Bola zahájená výroba rašelinových výťažkov a extraktov, ktoré sa používali ako prísady do kúpeľa. Postupne bolo zistené a prakticky overené, že liečba pomocou výrobkov z balneologickej rašeliny dosahuje vynikajúcich  výsledkov. Súčasné rašelinové balneo prípravky sa používajú pri liečbe množstva ochorení a športových zranení v mnohých odboroch od dermatológie až po kozmetiku.

Čo je liečivá rašelina?
Rašelina je tvorená skupinou látok, ktorá sa vytvárala zvláštnym anaeróbnym rozkladným procesom (humifikácia) prevažne zo zvyškov rašelinísk rastlín potopených následkom geologických a klimatických zmien pred 40 000 rokmi. Pri výrobe produktov pre balneoterapiu sa využíva iba rašelina zo schválených prírodných liečivých zdrojov, ktorá sa ťaží v presnej fáze humifikáce na rašeliniskách v oblastiach prírodných liečivých prameňov, buď teplých alebo studených. Soli obsiahnuté v minerálnych prameňoch, ktoré rašeliniská napájajú prestupujú rašelinovým substrátom, obohacujú ho o kyselinu humínovú, kremičitú, trieslovú, jantárovú, mravčiu atď Všetky tieto látky majú pozitívny vplyv na náš organizmus.
Liečivú silu rašeliny si za desiatky rokov v rôznych kúpeľoch overili tisícky ľudí. Rašelinové obklady, zábaly a kúpele dnes ponúkajú nielen kúpele, ale aj masážne a kozmetické salóny, či fyzioterapeutické ústavy.

Pôsobenie rašeliny:
Termofyzikálne – jedným z hlavných efektov rašeliny je jej tepelný efekt, kedy teplo získané jej ohriatím, sa šíri žiarením, prevodom a vedením. V porovnaní s tepelnou kapacitou vody je tepelná zotrvačnosť rašeliny 5,15 x dlhšia, čo podporuje výrazný hlboko pôsobiaci tepelný efekt peloidu. Táto vlastnosť sa využíva pri liečbe suchým teplom pomocou rašelinového „termoforu“.
Biochemické – súčasťou rašeliny sú tiež produkty humifikačného procesu, ktoré sa pri priamej aplikácii stávajú súčasťou komplexného pôsobenia peloidu. Najmä lipidy a humnové kyseliny v sprievode živíc a prírodných minerálov dodávajú rašeline chemické vlastnosti, ktoré majú na ľudský organizmus preukázateľne liečebný účinok. Nezávislé práce vo svete potvrdili, že tieto prírodné organické látky sú pohlcované telom 16x efektívnejšie než látky syntetické. Majú tiež výrazné detoxikačné vlastnosti.
Rašelinové zábaly či kúpele majú preukázateľne pozitívny vplyv  na ochorenia pohybového aparátu, pri gynekologických zápaloch, neurologických a civilizačných chorobách, pomáhajú pri liečbe psoriázy, atopického ekzému, akné, uvoľňujú stres, upravujú poruchy spánku a celkovo regenerujú bunky aj organizmus. Podporujú látkovú výmenu, majú antioxidačné účinky obmedzujú pôsobenie škodlivých voľných radikálov. Soli a minerály prestupujú hlboko do organizmu.
Optimálna doba zábalu či kúpeľa je 20 minút, za tú dobu sa liek stačí rovnomerne rozvrstviť po celom povrchu kože a preniknúť dovnútra. Po procedúre  je vhodné stráviť asi 20 až 30 minút v suchom zábale v pokoji na lôžku.

Výživné, voňavé, detoxikačné či čistiace zábaly pre telo i dušu
Medový – má vynikajúce detoxikačné účinky, odstraňuje usadeniny a jedy z telesných tkanív, premastí vysušenú kožu, zároveň dodá telu veľa minerálnych látok a pôsobí ako prírodné antibiotikum.
Čokoládový – 90% čokoláda  báječne zregeneruje unavenú pokožku, koža je potom zamatovo hebká, jemná ale pružná. Kakao je navyše antioxidant zabraňujúci starnutiu pleti. Okrem stimulácie srdca a antioxidačných účinkov pôsobí na nás aj antidepresívne a navodzuje pocit radosti, harmónie  a šťastia.
Kokosový – užite si tento pocit luxusu – zmes extra panenského kokosového oleja a výťažkov z exotických orieškov, je vhodný pre hydratáciu a ochranu pokožky. Táto unikátna zmes sa nápadne podobá olejom produkovaným ľudskou pokožkou, ktorá ju následne prirodzenejšie prijíma, než akýkoľvek iný olej.
Parafínový – nie je to obyčajný vosk, ale je obohatený o vitamín E, zábal veľmi dobre prehreje a uvoľní stuhnuté kĺby, odstráni odumreté a suché časti pokožky, koža je po tomto zábale jemná a vyživená. Odporúčam pri bolestiach kĺbov, suchej, popraskanej pokožke, lámavosti nechtov, rôznych jazvách…
Bylinný – pôsobí predovšetkým na posilnenie imunity, odbúrava tuky, detoxikuje telo, spomaľuje starnutie pokožky, posilňuje pankreas, žalúdok, hrubé črevo, kožu, má antioxidačné pôsobenie, uzdravuje bunky…
Škoricový,  zázvorový- najčastejšie sa škorica používa pri tvarovaní postavy, dokáže rozpúšťať tukové bunky pod kožou a je vhodná pri celulitíde, po tomto zábale budete mať nielen úžasne prevoňanú pokožku, ale škorica tiež upokojuje a uvoľňuje myseľ a rovnako ako zázvor prispieva k lepšej termoregulácii tela, prehrieva a v spojení s inými prípravkami je naozajstný zázrak na premrznuté končatiny. Zázvor je unikátny na obličky.
Cesnakový – kto raz vyskúša „cesnakového hada“ v boji proti rôznym vírusom a baktériám, nedá naň viac dopustiť. Ideálny v zimných mesiacoch.