Relaxia Mia - Masáže a Kozmetika

Lávové kamene

Masáž horúcimi i studenými lávovými kameňmi.
V súčasnosti sú veľmi rozšírené dva druhy masáže lávovými kameňmi  La Stone Massage a Hot Stone Massage.  Sú jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu. Obe majú korene v dobe pred viac ako dvomi tisíckami rokov. Poznali ich ako čínski lekári, tak havajskí a indiánski šamani. V Ázii boli nájdené kresby, ktoré svedčia o tom, že tu používali horúce kamene už pred Kristovým narodením. Pôvod tejto terapie  môžeme umiestniť do starého Nepálu, Tibetu a západnej Číny.  Pripisovali tu kameňom záhadnú, mimoriadnu a neviditeľnú liečivú silu. K zmierňovaniu častých problémov boli tak využívané aj fyzické vlastnosti kameňov ako akumulácia tepla a chladu. 

La Stone Massage spája klasické masážne techniky s medicínskymi vedomosťami severoamerických indiánov Hopi.  Základ tvoria čierne čadičové a biele mramorové kamene. Jedny sa  vo vodnom kúpeli zahrejú na cca 50°C a druhé sa chladia studenou vodou alebo až na teplotu ľadu.  Takáto stimulácia teplom a chladom vyvoláva v tele stav napätia a telo sa snaží tento protiklad vyrovnať. Podobne ako pri postupoch Sebastiána Kneippa sa tým povzbudzuje látková výmena a trénujú sa cievy. Studené kamene sa  používajú  v mieste zvýšeného prekrvenia a prehriatia organizmu, pomáhajú zmenšiť opuchy, využívajú sa tiež pri úrazoch a natiahnutí šliach a svalov a eliminácii lokálnych zápalov.

Ošetrenie Hot Stone Massage, ktoré má svoj pôvod na Havaji, sa havajsky nazýva  pohaku  – skala/kameň,  wai – voda,  ola – život, zdravie.  Havajčania odpradávna používali tento druh terapie k liečeniu tela i duše.  Vyvinuli veľmi efektívnu masáž pomocou hladkých vulkanických kameňov.  Masáž takýmito ohriatymi kameňmi uvoľňuje svaly a ich napätie, príjemným spôsobom podporuje prekrvovanie, reguluje teplotné zmeny tela a dodáva kľud duši. Blahodárnu masáž horúcimi kameňmi majú klienti vo veľkej obľube, nakoľko im pomáha znižovať akékoľvek útrapy či stres a môžu tak od prvého okamžiku cítiť uvoľňujúcu, vitalizujúcu a protistresovú silu, ktorá z kameňov vychádza.

Pacifické vetry a dážď na Havajských súostroviach po tisíce rokov hladili a leštili čadičové kamene, ktoré sú tak ideálne pre masážne účely. Nie všetky kamene sú originál havajské, ale ak sú to tmavé sopečné kamene, tak je ich možné akceptovať, avšak ak sa vám voda pri ich zohrievaní sfarbí na čierno, s istotou môžeme povedať, že nemáme ani originály z Havaja ani podobný čadič…

Teplo kameňov a ich vlnenie pôsobí cez energetické centrá v našom tele – čakry, na naše energetické cesty – meridiány, ktoré vedú od končekov prstov na nohách a rukách ku všetkým vnútorným orgánom nášho tela. Lávové kamene majú mimoriadne silné energetické vibrácie, ktoré spolu s teplom dokážu odstrániť bloky dôležitých bodov na meridiánoch a rozprúdia energiu v tele.  Ak je energia zablokovaná a nemôže prúdiť , cítime sa unavení, podráždení, vyčerpaní či chorí.
Znovu obnovený tok energie klienta upokojí a uvoľní, odplaví z tela toxíny a stres. Naštartuje sa očistný proces, detoxikácia a dochádza tak k celkovej regenerácii tela,  uvoľneniu kŕčov, rozpúšťaniu bolesti, stuhnutosti a regenerácii tkanív. Zlepšuje sa celkový krvný obeh, posilňuje sa lymfatický a imunitný systém. Teplo reguluje trávenie a zrýchľuje metabolizmus a pomáha nabudiť samo liečiace schopnosti organizmu.  Tepelná energia pozitívne pôsobí nielen na pokožku, podkožie a svalové vlákna, ale spôsobuje aj výrazné prekrvenie ciev, zlepšuje cirkuláciu a okysličenie krvi, zrýchľuje metabolizmus tkanív a detoxikáciu tela. Pozitívne vplýva aj na lymfatický systém, relaxáciu svalstva spojenú s ústupom bolesti. Estetická masáž sa využíva na zlepšenie tonizácie svalstva i na pôsobenie proti celulitíde.
Masáž lávovými kameňmi výrazne pomáha tiež pri odstránení problémov so spánkom, koncentráciou a neschopnosťou sa uvoľniť, pri klimakterických ťažkostiach.

Kombinácia tepla, dotyku a vône túto masáž  radí právom medzi kráľovnú masáží a pre klienta sa stáva nezabudnuteľným zážitkom.

 Čadičové kamene.
Pre horeuvedené masáže sa používa výlučne čadič, pretože vzniká pod veľkým tlakom a za vysokej teploty, tak má veľkú hustotu a teda dobre slúži ako akumulátor tepla. Čadič je jemnozrnná vulkanická hornina, často veľmi tmavej farby, avšak môže prechádzať aj do hnedých alebo červených tónov. Čím je tmavší, tým je pevnejší a ťažší. Čierne kamene teda pôsobia ako pohlcovač a pomáhajú nám odvádzať prebytočnú energiu a tíšiť bolesti. Vo všetkých úrovniach nám čierna prináša uvoľnenie, pomáha nám zostať sám sebou a koncentrovať sa na svoje vnútorné, bytostné svetlo. (avšak v nosení čierneho oblečenia je to už trošku inak).
Obsahuje vedľa množstva iných súčastí aj minerálne látky ako vápnik, kremík, magnézium a železo, teda také, ktoré potrebuje aj naše telo pre procesy látkovej výmeny. Účinok kameňov pozostávajúci z farby, minerálnych látok, kryštalickej štruktúry a histórie vzniku má tak rozhodujúci podiel na celkovom efekte masáže. Minerálne látky sa síce nedostávajú pod kožu, ako sa mylne niekedy predpokladá, ale tieto štyri faktory vytvárajú určitú vibračnú schému, ktorá sa prejavuje (podobne ako v homeopatii). Táto vibrácia je tým,  s čím naše telo rezonuje a podľa čoho sa riadi. V jemnohmotnej sfére sa tak naše telo naladí na reč kameňov, na hudbu, ktorá nám robí  dobre a radi ju počúvame :-) .

Minerálne látky
Vápnik – podporuje tvorbu a pevnosť tkanív, kostí a zubov. Hrá dôležitú úlohu pri prenose nervových vzruchov k orgánom a svalom a má pozitívny vplyv na srdce. Podporuje a vyrovnáva telesné, mentálne, duševné i duchovné vývojové procesy, stabilizuje a dodáva vnútorné impulzy.
Kremík – spevňuje väzivá, kožu, vlasy aj nechty. V telesných tekutinách podporuje imunitné reakcie. Pôsobí protizápalovo, podporuje hojenie rán, zabraňuje tvorbe jaziev a predchádza procesom stárnutia.  Je nápomocný  pri stavoch vyčerpanosti a precitlivenosti a pomáha k nášmu vnútornému dobrému rozpoloženiu a zaisťuje nám stabilitu a istotu.
Magnézium – uvoľňuje kŕče a svalové napätia, pomáha pri migrénach a bolestiach hlavy všeobecne. Urýchľuje prekrvenie, zlepšuje výkonnosť srdca a predchádza kôrnateniu tkanív a ciev, zároveň ukľudňuje a zvyšuje schopnosť znášania záťaže. Sprostredkúva  radostný a optimistický životný postoj.
Železo – potrebujeme k tvorbe hemoglobínu a červených krviniek. Zvyšuje nám obsah kyslíku v svaloch a orgánoch a tak podporuje vitalitu, náš imunitný systém, našu vôľu a schopnosť presadiť sa.

Primárna hornina
Čadič patrí k tzv. primárnym horninám, pretože vznikol priamo z tekutej lávy, preto „lávové kamene“. Tieto primárne horniny podporujú schopnosť odkrývať vlastný potenciál človeka a umožňujú nám spoznať, aké skryté talenty v nás driemu, čo v nás od počiatku je a čo sa chce prejaviť.  Nuž a pretože vulkanické kamene vznikajú relatívne veľmi rýchlo, práve čadič nás podporí v tom, aby sme objavený potenciál rýchlo premenili v činy.

Kryštalická štruktúra
V mineralógii poznáme osem rôznych štruktúr, ktoré vychádzajú z vnútorného atomárneho zloženia minerálov a viditeľne sa prejavujú – štvorcová, šesťuholníková, obdĺžniková, trojuholníková, kosoštvorcová, rovno a lichobežníková a výnimka bez pravidelnej štruktúry, tzv. amorfná.  Z hľadiska liečby kameňmi – ich kryštalické štruktúry odrážajú to, ako vnímame a utvárame svoj život, ako ho prežívame, cez aké okuliare naň hľadíme, či sa riadime pocitmi, náladami a emóciami, alebo skôr rozumom, duchovnou silou, analytickým uvažovaním a racionalitou. Každá kryštalická štruktúra má svoje špeciálne charakterové rysy a vlastnosti napríklad tak, ako „amorfňáci“ majú v živote hlavnú úlohu v impulzivite a slobode.

Čadič sa jednoznačne nedá priradiť k žiadnej štruktúre, pretože nesie  v sebe množstvo rôznych minerálov, avšak najčastejšie sa v ňom objavujú tri štruktúry –rovnobežníková, lichobežníková a kosoštvorcová , ktoré predstavujú témy emocionálnej sféry, oproti kubickej(štvorcovej), hexagonálnej (šesťuholníkovej )či trigonálnej (trojuholníkovej).
Štruktúry teda skryté v čadiči preto na jednej strane pomáhajú k hlbokému uvoľneniu a vzdávaniu sa vecí, no na strane druhej podporujú schopnosť naviazať hlboké vnútorné vzťahy so sebou samým aj ostatnými ľuďmi. Pomáha rozpoznať vlastné záujmy a priania a dodáva aj silu na ich realizáciu. Prispieva k jasnosti zmyslov a spoliehaniu sa na vlastnú intuíciu.

Masážne oleje
Účinok masáže horúcimi kameňmi závisí na viacerých faktoroch, ako na znalostiach a vnútornom postoji maséra, na kvalite a výbere kameňov ale aj na kvalite masážneho oleja.
Olej telo vyživuje a zbavuje jedov. Tým, že sa dostáva cez kožu, pôsobí na vnútorný organizmus. Preto dávam veľký dôraz na kvalitu, najlepšie bio a ruka v ruke s typom masírovaného človeka, čo mu vyhovuje a vonia a čo nie a  aké rieši problémy.
Všeobecne sú jemné a dobre znášané oleje mandľový, makadamový, jojobový i olivový, ale aj pupalkový či ľubovníkový.  Viac  o olejoch sa môžete dočítať v sekcii zdravie a kozmetika .  Je  dôležité používať vysokokvalitné oleje, lisované za studena, v prírodnom stave a z prvého extraktu. Len tak je zaručené, že si olej zachová všetky vitamíny a minerály. Tieto menované oleje nazývame aj základné a môžu sa obohatiť a éterické oleje, opäť len 100% prírodné, čisté a z bio pestovania alebo divokého zberu. O olejoch sa opäť viac dočítate v sekcii zdravie, kozmetika alebo aromaterapia.