Relaxia Mia - Masáže a Kozmetika

Mŕtve more

Mŕtve more
Skutočný zázrak prírody, je považované za najstaršie a najväčšie prírodné kúpele (SPA*)  na svete.  (* SPA – z latinského Sanus Per Acquam – Zdravie skrz vodu)

História
Liečivé vlastnosti Mŕtveho mora sú známe už od staroveku. Rimania a židia budovali na brehoch Mŕtveho mora kúpele a špeciálne umyvárne využívajúce vodu i bahno. Pred dvetisíc rokmi rímsky historik Josephus Flavius napísal, že aj kráľ Herodes navštívil minerálne pramene Mŕtveho mora, kde sa liečil a relaxoval. Taktiež krásna kráľovná Kleopatra využívala silu bahenných kúpeľov vediac, že majú liečivé a blahodarné účinky na organizmus.

Geografia
V hebrejskom jazyku je jeho názov Jam Hamelach, čo znamená more Soli. Mŕtve more nemá odtok, bolo by preto správnejšie nazvať ho slaným jazerom. Rozloha Mŕtveho mora je 1050 km2, jeho dĺžka je 76 km, šírka 17 km, hĺbka dosahuje až 365 m. Povrch jazera leží 392 m pod hladinou mora a jeho dno ďalších 398 m pod hladinou svetového oceánu, čo je najnižšie položeným miestom na Zemi. Mŕtve more sa nachádza v juhozápadnej Ázii, na hraniciach Izraela a Jordánska v sýrsko-africkom zlome v tektonickom páse.

Voda Mŕtveho mora
Mŕtve more je najbohatším zdrojom minerálov a stopových prvkov, ktoré sú obsiahnuté vo vode a minerálnom bahne. Po tisícky rokov termálne minerálne pramene plnili Mŕtve more. Púštna klíma spôsobuje, že sa voda Mŕtveho mora vyparuje, minerály sa tak usádzajú a hromadia, preto je koncentrácia minerálov v Mŕtvom mori 10x vyššia ako v iných moriach a oceánoch.
Musíme zdôrazniť vysoký obsah iónov sodíka, draslíka, horčíka, vápnika i brómu v Mŕtvom mori. Sú to veľmi dôležité ióny, ktoré majú veľký biologický – zložením mikroelementov je identická s lymfou a krvou človeka. Obsah draslíka (K) v Mŕtvom mori je 20-krát vyššia ako v Atlantickom oceáne, horčíka (Mg) 35-krát, vápnika (Ca) 42-krát, a brómu (Br) aż 80 násobne. Zloženie soli Mŕtveho mora sa odlišuje od ostatných morí našej planéty. Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí od 19 °C vo februári, a 31 °C v auguste.

V Mŕtvom mori je život!
Do nedávna sa predpokladalo, že v „Mŕtvom mori”, sa nenachádza život. Bolo ťažké predstaviť si niečo iné, v podmienkach s neobyčajne vysokou koncentráciou soli vo vode. A predsa v nedávnej dobe sa po rokoch skúmania podarilo biochemikovi a mikrobiológovi Benjaminovi Elazari Volcanimu a následne aj iným výskumným pracovníkom preukázať nesprávnosť tohto pohľadu. Nositeľmi života v Mŕtvom mori sú jednobunkové riasy a tiež najjednoduchšie organizmy – prokaryoty, ktoré sú najstaršími žijúcimi bunkami na Zemi, nesúcimi názov Archebaktérie. Prenos genetickej informácie sa realizuje cez DNA. Archebaktérie – sú jediné známe živé organizmy žijúce vo vode Mŕtveho mora po tisíce rokov. Žijú a darí sa im v týchto vodách aj napriek extrémne vysokej koncentrácii soli a minerálov, čo dokazuje ich vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom.

Liečivé vlastnosti
Súčasné medicínske výskumy potvrdzujú, že jedinečné zloženie minerálov (makro i mikro prvky) obsiahnutých v soli Mŕtveho mora pôsobia hojivo na množstvo zdravotných problémov.
Voda Mŕtveho mora efektívne pomáha pri liečení alergií, lupienky, ekzému, taktiež zlepšuje krvný obraz, látkovú výmenu, upokojuje nervový systém, očisťuje pokožku a zlepšuje jej vzhľad a pružnosť.
Kloktanie ústnou vodou pomáha pri prechladnutí a zápale hrdla. Minerálne bahno z Mŕtveho mora lieči rany, oživuje vlasové korienky, potláča tvorbu lupín. Vyživuje pokožku tváre, zvyšuje pružnosť tkaniva a pokožky, vďaka čomu vyhladzuje vrásky a spomaľuje proces starnutia. Pôsobí liečivo pri bolestiach hlavy a migréne. Aplikácia bahna na kĺby a chrbticu má blahodarné účinky na rôzne choroby: artritída, zápal kostí a chrupaviek, kostnej drene, zápale nervu, reumatizme, psychickej záťaži, únave a nespavosti.
Existuje mnoho dôvodov, prečo má Mŕtve more unikátne liečivé vlastnosti. Jednou z nich sú výnimočné klimatické podmienky:
•    330 slnečných dní v roku,
•    v priemere menej ako 50 mm zrážok za rok,
•    vysoký barometrický tlak, nízka vlhkosť vzduchu, intenzívne odparovanie v kombinácii s vysokou koncentráciou bromidu vo vzduchu, ktorý podporuje metabolizmus, odstraňuje zápal priedušiek, otvára cievy a normalizuje činnosť nervovej sústavy. Toto všetko, vynásobené bohatosťou minerálov vo vode, prefiltrovaných troposférou slnečného žiarenia a suchý vzduch z púšte, priťahuje každoročne tisíce kúpajúcich na toto jedinečné miesto na Zemi.

Starý zákon, kniha Ezechiela, 47 (8-11)
„…Voda tečie na východ, pozdĺž stepi a vylieva sa v slaných vodách a potom sa jeho vody stanú zdravé … pretože tam, kde sa dostanú vody, všetko bude uzdravené..„